Kobiety czują się zagrożone

Zmieniająca się irlandzka rzeczywistość, wpływa na zachowania międzyludzkie, a te wpływają najczęściej na kobiety, które czują się zagrożone ze względu na swoją płeć.

 

93% pań obawia się różnych zagrożeń, ale są to obawy związane wyłącznie z ich płcią. 58% kobiet boi się więc podróżować np. autobusem, bo tam odczuwają obawy związane z niemoralnymi zachowaniami wobec nich. 36% pań mówi, że zagrożenie odczuwa w klubach i restauracjach, a 22% w miejscach publicznych.

 

Ponad połowa pań doświadczyła obelg słownych, mówi badanie, a zgłoszenia o napaściach dotyczyły także niemoralnych zachowań wobec nich. Żeby zabezpieczyć się przed próbami napaści, różnego typu, prawie 75% pań szybko chodzi nocą, a niecałe 50% wybiera dłuższe, ale lepiej oświetlone i częściej uczęszczane trasy, by wrócić np. do domu, co zapewnić ma im bezpieczeństwo podczas podróży.

 

Badanie przeprowadziła grupa Plan International Ireland na próbie 534 respondentów, z czego 75% było w wieku poniżej 25 lat, a 83% badanych stanowiły kobiety.

 

Paul O’Brien, dyrektor generalny Plan International Ireland, powiedział:

To jest surowa rzeczywistość dla kobiet w naszym kraju, zwłaszcza młodych kobiet, że są prześladowanie i strach jest częścią ich codziennego życia. Oczywiste jest, że nasze młode kobiety napotykają na poważne bariery, ponieważ starają się osiągnąć swój pełny potencjał. Kobiety stają też przed barierami, których mężczyźni nie muszą brać pod uwagę w codziennym życiu.

Bogdan Feręc

Źr: PII

Podziel się z innymi:
JAJKOMAT...(!)
Rozmowy z Tomaszem W
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »