Kierowcy mogą ćpać bez obaw – prawie

Jak wynika z najnowszych danych policyjnych, zaledwie garstka funkcjonariuszy Gardy może przeprowadzać testy narkotykowe na irlandzkich drogach i ulicach.

 

Problem jest spory, bo prawo, które miało wyeliminować z dróg kierowców ćpunów, nie działa, a właściwie działa, ale z bardzo ograniczonym zakresie. Zaledwie 23 procent funkcjonariuszy w kraju, przeszło odpowiednie szkolenia, a co za tym idzie, ma prawo, do przeprowadzania testów na obecność narkotyków w organizmie kierowcy.

Ogółem 3145 policjantów jest uprawniona do używania testerów, chociaż to i tak znacznie więcej, niż było jeszcze w roku ubiegłym, kiedy zaledwie 1774 oficerów miało odpowiednie do badań drogowych kwalifikacje.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, kierowa, u którego w organizmie wykryte zostaną środki odurzające, otrzymuje czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także grzywnę w wysokości 5000 € lub do sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

Od momentu wprowadzenia nowych przepisów, policja złapała już 152 kierowców, którzy pozytywnie przeszli wynika badania na zawartość narkotyków, dodaje Garda.

 

Policyjne testery „Drager Drugtest 5000” działają na bardzo prostej zasadzie i wykrywają m.in. obecność w ślinie marihuany, kokainy, heroiny oraz benzodiazepin, a te najczęściej używane są w Irlandii.

 

Władze An Garda Siochána mówią jednak, iż szkolenia prowadzone są w systemie ciągłym i już wkrótce 70 trenerów przeszkoli wszystkich policjantów. Instruktaż z obsługi testów przygotowany został i nadzoruje Medical Bureau of Road Safety oraz Garda College, a program szkolenia z używania mobilnych testów narkotykowych, włączony został do zajęć w szkole policyjnej Templemore.

 

Sytuację z zadowoleniem przyjęła opozycja parlamentarna, jednak nadal uważa, że ilość policjantów z uprawnieniami do przeprowadzania ulicznych testów jest zbyt mała.

 

Największą liczbą przeszkolonych policjantów pochwalić się mogą Clare, Galway, Mayo i Longford z łącznym wynikiem 653 oficerów, a najmniejszą Laois, Offaly i Westmeath, gdzie tylko ogółem 353 funkcjonariuszy może używać testerów narkotyków.

Bogdan Feręc

Źr: An Garda Siochana/Fianna Fail/RSA

Zdj: RSA

Podziel się z innymi
Volkswagen z wadliwy
Krótki felieton o P
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »