Jakub Krajewski: Magiczna Harfa

Chciałbym Państwa zainteresować moim debiutem literackim „Magiczna Harfa. Legendy Irlandzkie”. Książka miała premierę 27 maja 2018 roku.

 

 

O KSIĄŻCE

W jaki sposób sprytna Una przechytrzyła olbrzyma Angusa? Czym skończyła się przygoda Oisina w Krainie Wiecznej Młodości? Jak wygląda prawdziwy leprikon? Zła królowa Maeve, olbrzym Fionn, dzielny Setenta – te i inne mityczne postaci wyłaniają się z kart „Magicznej harfy”. Żeby je poznać, wystarczy sięgnąć po książkę Jakuba Krajewskiego.

Irlandzkie legendy są – jak pisze we wstępie autor – jedyne w swoim rodzaju. To najstarsze tego typu przekazy w Europie, a zarazem najbardziej oryginalne. Irlandia nigdy nie została zdobyta przez Cesarstwo Rzymskie i nie uległa wpływom kultury śródziemnomorskiej, dzięki czemu udało jej się ocalić własną, niezwykłą tradycję.

Szczególną rolę w ustnym przekazywaniu legend odegrali seanachai. Kim byli? To irlandzcy gawędziarze i bajarze. Wędrowali od domu od domu i w zamian za gościnę dzielili się opowieściami. W ten sposób irlandzkie mity, baśnie i legendy były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

„– Chodź do mnie, harfo! – po tych słowach magiczny instrument zerwał się ze ściany i przefrunął ponad głowami fomoriańskich rycerzy, po czym wpadł w ramiona swego pana.

– Do ataku! – wykrzyknął dowódca Fomorian. Czarnowłosi wojownicy chwycili za broń i ruszyli w stronę trzech białowłosych rycerzy. Lugh Długoręki zrobił krok w tył, chwycił za rękojeść miecza i szepnął do Dagdy:

  • Myślę, że powinieneś zagrać na swej

Dagda uderzył w struny magicznego instrumentu i w zamku rozbrzmiała Pieśń Radości. Gdy tylko jej niezwykłe dźwięki dotarły do fomoriańskich rycerzy, na ich twarzach pojawił się uśmiech, uśmiech przerodził się w chichot, a chichot w śmiech. Broń powypadała im z rąk, poprzewracali się na ziemię i trzymali za bolące ze śmiechu brzuchy…”

 (fragment legendy „Magiczna harfa”)

 

O AUTORZE

 

Jakub Krajewski

Rocznik 82. Urodził się w Nakle Nad Notecią, gdzie ucząc się zawodu żeglarza śródlądowego opłynął wszystkie okoliczne rzeki i jeziora. Następnie wyruszył w rejs do Olsztyna, studiował tam dziennikarstwo, zawijając również do portu politologia. W 2006 roku przybił do Cork w Irlandii, gdzie zarzucił kotwicę, założył rodzinę i zapuścił korzenie. Zachwyt nad Zieloną Wyspą, jej kulturą i historią, zaowocował napisaniem „Magicznej Harfy”.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie wydawcy:

http://www.wroclawovo.pl/ksiazki/113-magiczna-harfa

 

Zapraszam do współpracy!

W razie pytań proszę pisać, z chęcią na wszystkie odpowiem, dane kontaktowe poniżej.

Z poważaniem,

Jakub Krajewski

 

 

Podziel się z innymi
Budget 2019 must tak
Irlandzki rząd dofi
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »