Irlandzki rząd nie wpuści Rosjan

Do Departamentu Pracy wpłynęło niedawno kilka wniosków o wydanie rosyjskim budowniczym pozwoleń na pracę w Dublinie.

 

Po rozważeniu sprawy urzędnicy zdecydowali, iż grupa Rosjan, którzy mieli pracować przy rozbudowie Ambasady Federacji Rosyjskiej w Dublinie, nie zostanie wpuszczona na teren Irlandii. We wnioskach o wydanie wiz pracowniczych użyto sformułowania „specjalna grupa budowniczych”, co wzbudziło podejrzenia strony irlandzkiej.

 

Pozwolenia na wjazd do Republiki Irlandii odmówiło zarówno Ministerstwo Pracy i Zatrudnienia, jak i irlandzki MSZ, ale i Departament Sprawiedliwości. Sprawę konsultowano także ze służbami bezpieczeństwa kraju.

 

Od dawna mówi się, iż Rosja chciałaby rozwinąć swoją działalność w Irlandii, a ta ukierunkowana ma być na Wielką Brytanię, natomiast rozbudowa budynków ambasady może zostać wykorzystana do umiejscowienia na wyspie rosyjskiej agentury wywiadowczej. Komentatorzy mówią również, iż nowe budynki ambasady w Dublinie, która położona jest przy Orwell Road w Rathgar, mogą być wykorzystywane też do tajnych operacji prowadzonych w tym rejonie przez rosyjskie służby wojskowe.

Jak podano w komunikacie, rozbudowa obejmowała budowę niewielkiego podziemnego kompleksu pomieszczeń, a to sugeruje, iż te będą wykorzystywane do szpiegostwa lub tajnego opracowywania oraz transmisji danych wywiadowczych.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Department of Justice/Department of Foreign Affair/The Times

Podziel się z innymi
Ogromne straty mater
Czy Brytyjczyk będz
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »