Irlandzki rząd nie wpuści Rosjan

Do Departamentu Pracy wpłynęło niedawno kilka wniosków o wydanie rosyjskim budowniczym pozwoleń na pracę w Dublinie.

 

Po rozważeniu sprawy urzędnicy zdecydowali, iż grupa Rosjan, którzy mieli pracować przy rozbudowie Ambasady Federacji Rosyjskiej w Dublinie, nie zostanie wpuszczona na teren Irlandii. We wnioskach o wydanie wiz pracowniczych użyto sformułowania „specjalna grupa budowniczych”, co wzbudziło podejrzenia strony irlandzkiej.

 

Pozwolenia na wjazd do Republiki Irlandii odmówiło zarówno Ministerstwo Pracy i Zatrudnienia, jak i irlandzki MSZ, ale i Departament Sprawiedliwości. Sprawę konsultowano także ze służbami bezpieczeństwa kraju.

 

Od dawna mówi się, iż Rosja chciałaby rozwinąć swoją działalność w Irlandii, a ta ukierunkowana ma być na Wielką Brytanię, natomiast rozbudowa budynków ambasady może zostać wykorzystana do umiejscowienia na wyspie rosyjskiej agentury wywiadowczej. Komentatorzy mówią również, iż nowe budynki ambasady w Dublinie, która położona jest przy Orwell Road w Rathgar, mogą być wykorzystywane też do tajnych operacji prowadzonych w tym rejonie przez rosyjskie służby wojskowe.

Jak podano w komunikacie, rozbudowa obejmowała budowę niewielkiego podziemnego kompleksu pomieszczeń, a to sugeruje, iż te będą wykorzystywane do szpiegostwa lub tajnego opracowywania oraz transmisji danych wywiadowczych.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Department of Justice/Department of Foreign Affair/The Times

Podziel się z innymi
Ogromne straty mater
Czy Brytyjczyk będz
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »