Irlandzki cel zostanie osiągnięty za 100 lat

Irlandia przyjęła w ubiegłym roku plan zalesienia kraju i pokrycia 18% jego powierzchni lasami.

 

Tempo nasadzeń jest jednak tak niskie, że cel będzie oczywiście osiągnięty, ale nie w 2046 roku, a 2118, czyli za 100 lat. Poziom zalezienia w kraju w 2017 roku wynosił 5500 hektarów, co jak mówią fachowcy, skutecznie hamuje rozwój przemysłu drzewnego w Irlandii, a jednocześnie podnosi koszty produkcji drzewnej.

Większość firm drzewnych w kraju, rozczarowana jest ilością nowych nasadzeń, a i tempem, w jakim są one prowadzone. Wiadomo też, iż obecnych sadzonek żadna nie będzie nadawała się do użytku wcześniej, niż a 30-40 lat, więc akcja zalesiania kraju powinna prowadzona być nieprzerwanie, aby i kolejne pokolenia miały z czego korzystać.

 

Leśnicy i przemysłowcy drzewni twierdzą również, że tłumaczenia władz, iż brakuje gruntów pod nowe nasadzenia, są błędne, bo przecież można wykorzystać karczowiska, na których sadzić nowe drzewa, wiec…

…problem znika?

Nie, ponieważ wydaje się w tym przypadku leżeć całkiem gdzie indziej, gdyż w 2017 roku władze kraju zmieniły klasyfikację 4% gruntów z leśnych na ziemię rolną, co nawiasem mówiąc, dało większe wpływy do budżetu. Cena takich gruntów wzrosła wtedy średnio o 3,6%, więc i zwiększyły się podatki z tego tytułu.

Bogdan Feręc

Źr: Organizacje ekologiczne

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Mniej plakatów wybo
Irlandia: Rozebrał
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »