Irlandzka kuchnia trafia na salony

Kuchnia Irlandii nie jest może szczytem kulinarnych doznań, ale jedna z jej potraw trafiła właśnie na listę najlepszych światowych potraw.

 

Gulasz irlandzki opisany został w książce prezentującej potrawy świata i trafił na 47 pozycję w rankingu i jak dodaje wydawca Lonley Planet, jest jednym z najdoskonalszych na całej kuli ziemskiej. Czym więc wyróżniła się owa mieszanka jagnięciny, ziemniaków i warzyw?

Oceniających ujął przede wszystkim smak potrawy, która jest odmienna od serwowanych w innych rejonach świata, a taki efekt osiągnąć można jedynie poprzez dobór składników i oczywiście używając najdoskonalszej jagnięciny na świecie, czyli jagnięciny z Irlandii.

 

Przewodnik kulinarny Lonley Planet zaprezentował w swoim najnowszym wydaniu 500 potraw, a twórcy wydania chcieli w tym roku zaprezentować smaki, które charakteryzują poszczególne kraje.

Tym samym Irish stew trafił na usta czytelników, a przyznać należy, że jest bardzo smaczny, o ile nie będziemy go jedli w podrzędnej garkuchni. Wraz z gulaszem, co podkreślono, opisując to danie, doskonale komponuje się rodzimy Guinness, więc promocja wyspy ponownie jest pełna i przedstawia dwa typowo irlandzkie produkty.

W opisie gulaszu mówi się, że to „danie magiczne” i chociaż nie przyciąga wzroku swoim wyglądem, rozkosz dla podniebienia jest duża, a i o poprawę nastroju po jego zjedzeniu łatwo.

 

Najbardziej z faktu umieszczenia irlandzkiego gulaszu w tak znanym wydawnictwie, cieszą się irlandzcy kucharze, a ci od dawna chcieli zmienić opinię na temat tej narodowej potrawy Irlandczyków.

Szefowie kuchni mówią też, że stereotyp, iż Irish stew, to wyłącznie połączenie rozgotowanych ziemniaków i mięsa, został właśnie przełamany i mają nadzieję, że turyści częściej będą próbować tego dania, podczas wizyt w Irlandii.

 

Jak przygotować tę prostą jednak potrawę? Oto oryginalny przepis:

Lindsey Bareham’s Irish stew 

Serves 6
Prep 1 hour
Cook 3 hours

Ingredients
1.5kg middle end of neck lamb chops
1kg medium-sized onions
3 medium King Edward or other main-crop potatoes
1.5kg Cyprus or other waxy potatoes
8 sprigs thyme; 600ml cold water
6 large carrots, approx 750g
50g bunch of parsley
25g cold butter
You will also need a sheet of baking parchment or tin foil

Przygotowanie:

Ziemniaki obrać, wypłukać i pokroić w grube kawałki, a cebulę po obraniu pokroić na ćwiartki. Następnie pokroić w równie grube kawałki korzeń pietruszki i marchew.

Ziemniaki, mięso, pietruszkę i cebulę układamy warstwowo w żaroodpornym naczyniu, dodajemy przyprawy, przykrywamy szczelnie pokrywą i wkładamy do rozgrzanego do 150 stopni Celsjusza piekarnika.

Na 15 minut przed końcem 2-godzinnego pieczenia dodajemy ugotowaną do miękkości marchewkę i zapiekamy. Marchew można położyć też bezpośrednio na talerze, bo tak robiło się w dawnych czasach.

 

Uwaga!

Aby wydobyć pełny smak potrawy, kotlety powinny być z niewielką kością, czyli tak samo, jak w przypadku naszego rodzimego schabowego, który ma wtedy całkiem inny smak.

Bogdan Feręc

Źr: Lonley Planet

Zdj: RadissonBlu

Podziel się z innymi:
Upalne lato w Irland
Będzie można dorob
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »