Irlandia zakaże poszukiwania i wydobycia paliw kopalnych?

Dzisiaj w Dáil odbędzie się głosowanie w istotnej kwestii ochrony środowiska, a i może uczynić Irlandię czwartym krajem na świecie z poszukiwania i wydobycia paliw kopalnych na swoich wodach terytorialnych.

 

Pierwszymi krajami, które już mają takie przepisy, są Kostaryka, Belize i Francja, a o ile posłowie przychylą się do proponowanych zapisów do tego grona, dołączy Zielona Wyspa. Wniosek o zmianę ustawy o poszukiwaniu i wydobyciu paliw kopalnych na wodach terytorialnych Irlandii złożyła Solidarność i PBP, którzy będą przekonywać posłów, iż to dobre rozwiązanie i przyczyni się do poprawy jakości wód morskich okalających Irlandię.

Z całą pewnością nie będzie zmian w działalności firm, które już wcześniej otrzymały zezwolenia na poszukiwania i wydobycie paliw kopalnych, ale jak mówi nowela ustawy, trwać one będą wyłącznie do czasu wygaśnięcia pozwolenia.

 

Projekt mają poprzeć oprócz wnioskodawców Fianna Fail, Sinn Fein i Partia Pracy, jednak przeciwne ma być ugrupowanie rządzące, a i rząd ma przekonywać, iż zaproponowane rozwiązanie wpłynie niekorzystnie na rozwój kraju.

 

Zwolennicy rozwiązań uważają, iż nowa ustawa da światu jasny sygnał, że Irlandia bardzo poważnie podchodzi do zmian klimatu i ze wszystkich sił będzie działać na korzyść środowiska naturalnego.

 

Co jednak może przynieść takie rozwiązanie? Wydaje się, że podwyżkę cen paliw i innych nośników energii, ponieważ za kilkanaście do kilkudziesięciu lat wygasną wszystkie kontrakty na wydobycie, a pamiętajmy, że część taniej ropy i gazu, które wydobywana są na irlandzkich wodach, trafia do tutejszych rafinerii. (BF)

Zdj: pixabay.com/en/rig-oil-industry

Podziel się z innymi
Ostrzeżenie Irish W
Fałszywe e-maile i
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Translate »