Irlandia emituje mniej gazów cieplarnianych

Agencja Ochrony Środowiska opublikowała raport o emisji gazów cieplarnianych w Irlandii, a z tego wynika, że kraj emituje ich mniej.

 

Żeby jednak nie było tak pięknie, spadek jest nieznaczny i potrzebne są wielosektorowe działania, aby irlandzka gospodarka stała się niskoemisyjną. W dokumencie mowa jest, iż to bardziej dzieło przypadku, niż świadomych działań, gdyż spadek emisji w porównaniu do roku 2016 wynosi zaledwie 1%.

W porównaniu rok do roku, w ubiegłorocznych 12 miesiącach udało się osiągnąć 5-procentowy spadek emisji dwutlenku węgla z gospodarstw domowych, ale spowodowała to wyjątkowo ciepła aura. Jak więc widać, to pogoda pomaga obecnie Irlandii chronić atmosferę, a nie działania człowieka.

Niestety rozwój przemysłu mleczarskiego w tym samym 2017 roku, przyczynił się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla o 3,1%, czyli zadowoleni ze wzrostu liczebności stad krów mlecznych są wyłącznie farmerzy. W ostatnich pięciu latach pogłowie krów mlecznych w Irlandii wzrosło o 26%, dodaje się w opracowaniu.

Wpływ na emisję gazów cieplarnianych mają też inne czynniki, a tymi są np. transport samochodowy, produkcja przemysłowa i wytwarzanie energii elektrycznej, co także wpływa na emisję zanieczyszczeń.

Ogółem do atmosfery z wyspy trafiło w ubiegłym roku 61 milionów ton gazów cieplarnianych, więc bardzo dużo, jak na taki mały kraj, chociaż mówi się, iż to ostatnie lata z tak dużą emisją.

 

EPA jest też zdania, iż aby możliwe było osiągnięcie celów emisyjnych, do których zobowiązał się irlandzki rząd, a mają być zrealizowane do 2020, 2030 i 2050 roku, należy wprowadzić wiele rozwiązań, które obecnie na wyspie nie funkcjonują, a są niezbędne, żeby całość miała szanse powodzenia.

Bogdan Feręc

Źr: EPA

Znajdź nas:

Kary dla landlordów
Cierpliwości racz n
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn