Irlandia bez karetek pogotowia

Na nowo rozgorzał spór pomiędzy ratownikami medycznymi, pielęgniarkami a rządem, którego konsekwencją może być strajk.

 

Już w piątek odbędzie się głosowania ponad 600 członków załóg karetek pogotowia, ale też pielęgniarek, którym nie podoba się, iż rząd nie przygotował odpowiednich rozwiązań, a te miały zmienić sytuację w służbie zdrowia, w tym transporcie medycznym.

Dodatkowo problemem są płace, które miały wzrastać, a gabinet pozostawił tę kwestię otwartą, czyli nie zrobił praktycznie nic, aby pensje ratowników wzrosły.

 

Związkowcy z the Irish Nurses and Midwives Organisation oraz the National Ambulance Service Representative Association zgodnie potwierdzają, iż nie pojawiły się nawet rządowe raporty w sprawie rozwiązania problemów szeroko pojętej służby zdrowia, a gabinet i Ministerstwo Zdrowia w swoich działaniach opierają się na starych danych.

Wcześniej INMO, prosiło rząd, aby przyjrzał się problemom kadrowym wśród personelu pielęgniarskiego, ale też uaktualnił dane, jednak do dzisiaj, a zapowiadany duży raport w tej sprawie, nie ujrzał światła dziennego.

 

O ile rząd w najbliższym czasie nie zajmie się sprawą, to w ciągu czterech tygodni, bo w takim czasie Departament Wydatków i Reform przewiduje zakończenie prac nad raportem, to już w końcówce lipca lub na początku sierpnia możemy spodziewać się strajku.

 

Jakby tego było mało, do pielęgniarek z INMO, dołączyli ratownicy medyczni, którym także obiecywano zmiany warunków zatrudnienia, podniesienie płac i rozwiązanie innych problemów, a do tej pory, niewiele się stało, by sytuacja uległa poprawie.

 

Przedstawiciele obu grup, bo zarówno ratownicy medyczni, jak i pielęgniarki zgodziły się, aby przeprowadzić głosowanie w sprawie możliwości przeprowadzenia strajku, który w pewien sposób wywierać będzie nacisk na rząd, który powinien przyśpieszyć prace nad koniecznymi reformami.

Oczywiście strajku nadal będzie można uniknąć, jednak w tej sprawie główną rolę odgrywać będzie HSE, przedstawiając plan naprawczy, a i składając konkretne propozycje.

 

Ze strony związkowej w kierunku HSE popłynęły też wezwania i jeżeli kierownictwo Health Services nie znowelizuje listy wynagrodzeń ratowników medycznych, sanitariuszy i starszej kadry medycznej Pogotowia Ratunkowego, ale i nie przedstawi listy zmian, na jakie oczekują pielęgniarki, może spodziewać się akcji protestacyjnej.

 

Nie wydaje się, żeby piątkowe głosowanie miało wynik korzystny dla rządu i HSE, bo determinacja ratowników i pielęgniarek jest w tej sprawie duża, więc i wynik raczej przesądzony.

Gwoli ścisłości można dodać, że raport, o którym jest mowa, a zawierający propozycje zmian wynagrodzeń i warunków zatrudnienia, miał ukazać się wczesną wiosną, a i być podstawą do negocjacji.

Bogdan Feręc

Źr: INMO/NASRA

Podziel się z innymi
Godne uwagi
16 lat po terminie
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »