Hodowla zębów

Być może, już niebawem zamiast tradycyjnych wypełnień, proponowanych przez stomatologów w leczeniu próchnicy zębów, będziemy mieli uzupełniane wszelkie ubytki żywą własną tkanką zęba, uzyskaną laboratoryjnie.

Tkanka pobierana będzie z usuniętych zębów mądrości. Izolowane z takiego zęba komórki pnia, będące na bardzo wczesnym etapie rozwoju mogą różnicować się w różne typy komórek. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że komórki pnia mogą różnicować się w kierunku zębiny, miazgi.

Stomatolodzy zwykle do odbudowy utraconych tkanek zęba, wykorzystują materiały kosmetyczne, tj: kompozyty, kompomery, czy materiały szlanojonomerowe. Z doświadczeń Shi i jego współpracowników wynika, że w niedalekiej przyszłości lekarze będą korzystali z żywych tkanek do odbudowy utraconych tkanek zęba.

Usunięte zęby mądrości otwierał i pobierał miazgę, następnie izolował i otrzymywał komórki pnia, które z kolei umieszczał w płynie bogatym w składniki odżywcze. Takie otrzymane komórki pnia wraz z proszkiem zawierającym hydroksyapatyt umieszczał pod skórą myszy, czyli w miejscu ektopowym i poddawał kontroli.

Po 2 miesiącach stwierdził, że komórki pnia wytwarzały zębinę i tkankę „miazgopodobną”. Zębina miała identyczną budowę jak zębina zawarta w ludzkich zębach. Jedynym problemem będzie regeneracja szkliwa, ze względu na swoją skomplikowaną strukturę.

Regeneracja zębów w wyniku hodowli tkanek ma ogromną przewagę na tradycyjnymi metodami. Nowe tkanki będą stanowiły integralną część zęba, inaczej jak w przypadku sztucznych materiałów do wypełnień.

Źr: dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Economic development
Sinn Féin bardziej
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »