Garda chowa się przed społeczeństwem?

W pierwszych miesiącach roku An Garda Siochána przeprowadziła wewnętrzny audyt, a jego wyniki mogą wskazywać, iż policjanci boją się lub nie chcą przebywać na ulicach.

 

Komitet Audytów Wewnętrznych An Garda Siochána stwierdza w dokumencie, że uliczne patrole policyjne są na bardzo niskim poziomie. „Zaledwie 44% ze wszystkich przebywających w konkretnym dniu na służbie policjantów, pokazuje się podczas pracy na irlandzkich ulicach”.

Reszta, czyli 56% w pełni wyszkolonych funkcjonariuszy przebywa wtedy na posterunkach, a dzieje się tak pomimo zaleceń Planu Zaangażowania dla Sił Zbrojnych oraz Policji, który nakreślił Krajowy Organ ds. Standardów Policyjnych i Obronnych Inspektoratu Policji.

Wg planu największa z możliwych liczba umundurowanych funkcjonariuszy policji, powinna codziennie patrolować ulice miast, miasteczek i wsi, aby poprzez zwiększenie widoczności, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom Irlandii.

 

Pierwszy raz podobny raport powstał w roku ubiegłym, chociaż już wcześniej napływały dane o małej ilości policjantów na patrolach i to właśnie wtedy przyjęto plan oraz przekazano władzom Gardy i wojska zalecenia, a te jak widać, nie do końca są realizowane, gdyż niewiele zwiększyła się ilość funkcjonariuszy na ulicach.

 

W odpowiedzi na raport Biuro Prasowe Gardy opublikowało odpowiedź, a w tej znalazło się stwierdzenie, iż „tempo przesunięć policjantów z prac administracyjnych do zadań operacyjnych zostało spowolnione i nie wykonano planu przeszeregowania w terminie”. Jak dodaje Biuro Prasowe, „istnieją plany przyspieszenia całego procesu”.

Biuro Prasowe An Garda Siochána wykazało się też dużą sprawnością formułowania myśli, bo na pytanie, co robiło 56% policjantów w pracy, padła następująca odpowiedź: „członkowie policji, którzy nie angażują się w obowiązki patrolowe lub publicznie, mogą wykonywać inne ważne obowiązki policyjne”.

 

W dalszej części odpowiedzi Biura Prasowego przeczytamy jednak, a ten fragment należy chyba uznać za pewnego rodzaju tłumaczenie, iż na „znacznie zmniejszenie patroli na ulicach wpłynęły decyzje polityczne kolejnych rządów, które ograniczały ilość funkcjonariuszy” lub blokowały zwiększenie zatrudnienia.

Garda ma też nadzieję, że wraz ze wzrostem ilości rekrutów i ponownym naborem do policji, liczba policjantów w kraju wkrótce się zwiększy, a to wpłynie na widoczność patroli na ulicach miast i wsi.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Biuro Prasowe An Garda Siochána

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Transport publiczny
MADNESS24 Odcinek 1
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »