Dwa statusy Irlandii Północnej

Mamy nareszcie pozytywny sygnał ze strony Zjednoczonego Królestwa, a to rozważa przyznanie Irlandii Północnej podwójnego statusu po marcu 2019 roku.

 

Źródła rządowe Wielkiej Brytanii poinformowały, iż dyskutowany jest nowy pomysł na Brexit, a właściwie utrzymanie otwartej granicy pomiędzy Republiką a Irlandią Północną, która jest obecnie główną przeszkodą negocjacyjną.

Brytyjski gabinet wystąpi z propozycją, aby Westminster, jak i Unia Europejska, przypatrzyła się rozwiązaniu podwójnego statusu Północy, czyli Irlandia Północna pozostanie zarówno w strukturach Unii Europejskiej, ale pozostanie również częścią Królestwa.

 

Podwójny status Północy w ramach Brexitu ma stworzyć 16-kilometrową strefę buforową dla wychodzącej z UE Wielkiej Brytanii, a wtedy kontrole graniczne odbywałyby się w portach Irlandii Północnej, pozostawiając wolną drogę przez granicę z Republiką Irlandii.

Takie rozwiązanie jest wręcz doskonałym, a i utrzyma wcześniejsze zobowiązania UK oraz UE, które chcą zachowania wolnej granicy pomiędzy Irlandiami.

 

Twórca propozycji David Davis – główny negocjator i sekretarz ds. spraw Brexitu w gabinecie Theresy May mówi także, iż granica z pozostanie otwarta, ale może być utworzona dodatkowa strefa na granicy z Republiką.

To z kolei może oznaczać np., iż mieszkańcy rejonów przygranicznych, będą mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy oboma krajami, jednak tylko w wyznaczonej strefie. Rozwiązanie zaproponowane przez Davisa wzoruje się na stosowanym w Lichtensteinie, mówią politycy Wielkiej Brytanii. W Irlandii Północnej natomiast sześć powiatów stosowałoby równocześnie zasady handlu i przepływu osób obowiązujące w Wielkiej Brytanii, jak i w Unii Europejskiej.

Wzdłuż granicy państw utworzona ma być specjalna strefa ekonomiczna o szerokości właśnie 16 km, w której ramach, wymiana towarowa prowadzona będzie na zasadach unijnych.

 

Najciekawsza w całej propozycji jest ta ostania informacja, ponieważ da impuls do rozwoju rejonów granicznych, a te od lat narzekały, iż są pomijane w planach rozwojowych rządów w Dublinie, ale też w Belfaście.

 

Takim rozwiązaniom sprzeciwia się jednak wspierająca rząd w Londynie Demokratyczna Partia Unionistów Arlene Foster, mówiąc, że propozycje są sprzeczne z założeniami Brexitu, a i wykluczają się wzajemnie.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/Gov.uk

Podziel się z innymi
Wzrosła produkcja p
Visa powinna działa
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »