Dodatkowe 2 mld € w budżecie

Bank Centralny Irlandii opublikował swój wynik finansowy z ubiegły rok, a z tego wynika, iż może pochwalić się nadwyżką wpływów, a ta trafi do budżetu państwa.

 

Szef BCI Philip Lane poinformował, iż w ubiegłym roku wzrost gospodarczy w kraju pozwolił na znaczne zwiększenie zysków Banku Centralnego, a te dały zysk 2,6 mld €. 2,1 mld € przekazane zostanie natomiast na rzecz Skarbu Państwa, co zasili budżet.

Ogólny zysk za 2017 roku BCI wynoszący wspomniane już 2,6 mld €, nie zostanie jednak przekazany ministrowi finansów, ponieważ 500.000 euro zostanie spożytkowane na cele wewnętrzne, co nawiasem mówiąc, jest zapisane w budżecie banku.

 

Podczas konferencji prasowej Philip Lane mówił, iż nadwyżka odzwierciedla stan irlandzkiej gospodarki, a ta jest w rozkwicie i nie należy się spodziewać, aby w tym roku zaszły w niej istotne zmiany, czyli przestała się rozwijać tak, jak miało to miejsce w latach ubiegłych.

Komentując wynik finansowy BCI, jego szef dodał, iż ten rok nie będzie już prawdopodobnie tak dobry dla Banku, jednak zyski nominalne będą znormalizowane na dotychczasowych poziomach.

 

Bank Centralny nadal pracuje nad zabezpieczeniem kraju przed wpływem Brexitu na Irlandię, mówił dalej Lane, a działania koncentrują się głównie na utrzymaniu odpowiedniej stopy oprocentowania, ale też zabezpieczeniu waluty przed nieznanymi tąpnięciami światowej gospodarki.

Philip Lane spodziewa się również napływu do kraju inwestorów zagranicznych w tym i przyszłym roku, co może sugerować, że rząd jest bliski sfinalizowania swoich zapowiedzi z początku roku, kiedy mówiono, że świat biznesu ponownie puka do irlandzkich drzwi.

 

W tym roku nadal prowadzona będzie restrukturyzacja bankowości w Irlandii, co ma wzmocnić ich pozycję na czas ewentualnego kryzysu, zakończył swoją wypowiedź szef Banku Centralnego Irlandii profesor Philip Lane.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: BCI

Podziel się z innymi
"Ważna" informacja
Leo nie rozmawiał z
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »