Dlaczego prąd w Irlandii jest drogi?

Eurostat opublikował dane o cenach prądu w Unii Europejskiej, a Irlandia znalazła się na wysokim czwartym miejscy pod względem cen za energię elektryczną.

 

Zastanawiano się też, dlaczego w Irlandii są aż tak wysokie ceny prądu, pomimo że kraj nie należy do największych, a i zużycie prądu na wyspie, nie jest specjalnie wysokie.

Okazuje się, iż problemem są bogactwa naturalne Irlandii, a dokładnie rzecz ujmując ich brak. Zielona Wyspa nie ma paliw kopalnych, więc wszystkie surowce do produkcji energii zmuszona jest kupować na rynkach zagranicznych, dodatkowo na cenę wyprodukowania jednostki energii elektrycznej wpływa transport oraz magazynowanie surowca na wyspie.

 

Cena energii elektrycznej w Irlandii jest tym samym o 13% wyższa, niż średnie ceny w całej Unii Europejskiej, dodaje Sustainable Energy Authority of Ireland (SEAI), która szczegółowo przeanalizowała wyniki prezentowane przez Eurostat. Dokładnie taka sama zależność występuje w przypadku gazu, który też jest nieco droższy od średniej unijnej.

Kolejny problem z cenami energii to mieszanka paliwowa, jaką do wyprodukowania prądu zużywają irlandzcy energetycy, a ta jest bardzo bogata/nieekonomiczna, co podnosi koszt wyprodukowania elektryczności, mówi SEAI.

Ostatnim czynnikiem wpływającym na rosnące koszty energii elektrycznej w Irlandii są inwestycje w nowe linie przesyłowe, a także liczne naprawy związane z awariami spowodowanymi przez naturę.

 

W związku z tym cena prądu w Irlandii była, jest i będzie wysoka, o ile wyspa nie zacznie korzystać z odnawialnych źródeł energii, których nie trzeba będzie kupować, czyli np. z wiatru i fal morskich. (BF)

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
560 people on trolle
Irlandia zyskuje w o
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Translate »