Dentysta czuje strach pacjenta

Jak poinformowało czasopismo „Chemical Senses”, lekarz stomatolog jest w stanie węchem wyczuć, który z jego pacjentów jest mocno przestraszony czekającą go wizytą. Zestresowani pacjenci wydzielają bowiem zapach, który ma wpływ na osoby z ich otoczenia.

Badanie przeprowadzone zostało w International School for Advanced Studies w Trieście. Fantomy, na których studenci stomatologii przeprowadzali ćwiczenia praktyczne, zostały ubrane w koszulki – część z nich nosiły wcześniej zestresowane osoby w trakcie egzaminu, część osoby spokojnie siedzące na wykładzie. Przed eksperymentem zostały one spryskane substancją maskującą zapach ciała.

Okazało się, że podczas ćwiczenia studenci stomatologii doskonale rozpoznawali, który fantom ma na sobie koszulkę noszoną wcześniej przez zestresowaną osobę. Co ciekawe, w trakcie zajęć praktycznych popełniali o wiele więcej błędów mogących prowadzić do uszkodzeń zębów niż studenci ćwiczący na fantomach ubranych w koszulki osób zrelaksowanych. Nie można więc wykluczyć, że stres pacjenta zwiększa ryzyko popełnienia błędu przez lekarza, choć autorzy badania podkreślili, że być może doświadczeni stomatolodzy nie są tak podatni na stres pacjentów.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Podziel się z innymi:
Proactive measures n
Felieton o sobie sam
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »