Czynsze wzrosną wraz z podatkiem

Rosnąca wartość nieruchomości miejskich zwiększy ich opodatkowanie i to pomimo obowiązującego moratorium na Local Property Tax.

 

Nie jest tajemnicą, że w przyszłym roku zakończy się program blokujący wzrost LPT, a to wpłynie na wysokość podatku, czyli właściciele domów, mogą zapłacić więcej. Podatek LPT obliczany jest od wartości nieruchomości, a znaczny wzrost ich wartości w latach obowiązywania moratorium, da dodatkowe wpływy i to duże.

Opozycja chce, aby w propozycjach budżetowych na przyszły rok, znalazły się zapisy utrzymujące na dotychczasowym poziomie LPT, co zabezpieczy przede wszystkim najemców, przed wzrostem czynszów.

 

Ocenia się, że wraz ze wzrostem wartości domów w kraju, a jednocześnie propozycją podniesienia podatku od nieruchomości, bo taka też już padła, znacznie wyższy LPT zapłacą właściciele ponad miliona domów w miastach, niż porównywalnie znacznie większych posiadłości wiejskich, czyli problemy najemców będą bardziej odczuwalne w metropoliach, a w niewielkim stopniu dotkną osoby wynajmujące domy na wsiach i w małych miasteczkach, chociaż nie w każdym z przypadków.

 

Z problemem zetkną się mieszkańcy miast satelickich metropolii, a to za sprawą planów rozwojowych, które zostały już zapowiedziane. We wcześniejszych informacjach, które przekazywaliśmy, można było przeczytać, iż rząd zakłada, zwiększenie się liczby ludności w miastach do roku 2040 od 30 do nawet 60 procent.

Gabinet nie mówił w pierwszych informacjach na ten temat, w jaki sposób Irlandia osiągnie taki poziom zaludnienia miast, a to wyszło na jaw niecały miesiąc temu, kiedy Rada Miasta Cork, zasygnalizowała przejęcie gruntów powiatu, a wraz z nimi tamtejszych mieszkańców, czyli zwiększy się równocześnie ilość mieszkańców miasta.

W tym przypadku, a przecież i inne miasta również planują włączenie gruntów powiatowych w swoje granice administracyjne, podniesie się automatycznie wartość nieruchomości, jako już wtedy miejskich, czyli zwiększy się Lokal Property Tax, a ten wpłynie na czynsz, jeżeli wiejska posiadłość jest wynajmowana.

 

Ten problem, czyli rosnącego Local Property Tax można rozumieć dwojako, chociaż aby przekaz był jasny, rząd powinien wyjaśnić swoje plany w tej sprawie. Chodzi o to, iż opozycja może nie mieć racji, żądając utrzymania obecnych stawek LPT. Jeżeli podatek zostanie podniesiony, właściciele domów zapłacą potencjalnie wyższy LPT, a to może zmusić rynek do rewizji cen nieruchomości, czyli obniżenia cen domów i mieszkań, aby nie dotknęła ich podwyżka.

W innym przypadku, czyli kiedy odzwierciedlenie w rzeczywistości będą miały przewidywania opozycji, wyższy Lokalny Podatek od Nieruchomości zapłacą najemcy i wtedy partie, które nie tworzą rządu, będą biły rosnącymi czynszami w rząd, jak w bęben.

Bogdan Feręc

Źr: MF/FF/SF

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
Będą błędy aborc
Uprzęże Amiszów w
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »