Czy zmieni się system emerytalny w Irlandii?

Starzejące się społeczeństwo, rosnąca ilość emerytów i rosnące koszty obsługi systemu, każą zastanowić się rządowi nad zmianą systemu emerytalnego w Irlandii.

 

Powstała już nawet propozycja, a ta po zatwierdzeniu jej mogłyby wejść w życie np. od 2021 roku, do czego namawia gabinet Urząd ds. Emerytur. Na szczęście nie ma pełnej zgody na proponowane rozwiązania i Wydział ds. Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej sprzeciwia się ostro wprowadzeniu rozwiązań w proponowanej formie. Członkini Urzędu ds. Emerytur Fionnuala Ryan powiedziała, że rząd może wycofać lub znieść składkę emerytalną składającą się z 238 tygodniówek, jeżeli zostanie utworzony system automatycznego składkowy emerytur.

W propozycji emerytura uzależniona byłaby od wysokości zgromadzonego wkładu, co da zróżnicowanie wysokości świadczeń emerytalnych.

 

Tu jednak pojawił się problem i jeżeli taki system miałby zacząć obowiązywać, to tygodniowo należałoby odkładać 15% z naszych poborów, aby po zakończeniu aktywności pracowniczej, otrzymywać godną emeryturę w około 65% poborów z okresu składkowego.

Specjaliści dodają, iż niemożliwe jest zniesienie emerytury państwowej w Irlandii, ponieważ wpisana ona jest do Konstytucji kraju, więc zmiany w tym zakresie wymagają głębokich zmian prawnych, a na te muszą wyrazić zgodę obie izby parlamentu oraz prezydent.

 

Rząd zapewnia, a i potwierdza swoje wcześniejsze stanowisko, iż emerytury państwowe pozostaną, jednak system emerytalny będzie reformowany, ale odzwierciedlać powinien zarówno potrzeby społeczne, jak i możliwości finansowe kraju.

Departament Ochrony Socjalnej zapewnia, że nie bierze nawet pod uwagę zniesienia emerytury państwowej, a dokument urzędnicy z Ministerstwa Ochrony Socjalnej traktują, jako jedną z wielu opcji, a także uznali go za nieoficjalny raport z przeprowadzonych badań. (BF)

Zdj: pixabay.com/en/autumn-forest-pair

Podziel się z innymi
Pierwszy miesiąc i
Ryanair – „…po
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »