Czy wiecie, że…

W sierpniu do Irlandii przyjedzie z oficjalną wizytą Papież Franciszek. Będzie to druga wizyta Ojca Świętego na Zielonej Wyspie, a pierwszym Papieżem, który odwiedził Republikę był Jan Paweł II i miało to miejsce w 1979 roku.

 

Nie będę Wam teraz opisywać jej przebiegu, ale…
Przedstawię zaledwie jej fragment. Ciekawą historię związaną z pojazdem, którym poruszał się Papież, a w zasadzie, jego późniejszymi losami…

„Irish popomobile” (w języku włoskim „papamobile”) został zbudowany w Cork. Specjalnie na to wydarzenie przerobiono nadbudowę Forda Transita. W przeszklonej „gablocie” zainstalowano tron Papieski i 14 siedzeń pasażerskich. Dodatkowo zamontowano „balkon widokowy”.
Po pielgrzymce słuch o nim „zaginął”…
Dopiero w 2012 roku okazało się, że przebywał od 1996 roku na „emeryturze” w Wax Museum. W tym samym roku zabytkowa górna „gablota” została wyremontowana i zyskała nowe nowocześniejsze podwozie od Mercedesa. Wszystkie te „renowacyjne zabiegi” miały na celu ponowne stworzenie z pojazdu „ikony”. Zaczęto wykorzystywać go jak „autobus imprezowy”. Wypożyczano go na wieczory panieńskie, kawalerskie i wycieczki po mieście. Trzeba przyznać, że z taką historią miał więcej klasy niż zwykłe limuzyny.

Zanim niektórzy zarzucą właścicielom i korzystającym z takich rozrywek „świętokradztwo”. Chciałbym uprzedzić, że to lepsze od pójścia w niepamięć lub gnicia w magazynach muzeum…

Przemysław Zbieroń – Radio PL>>>

Zdj: Google

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Translate »