Czy parodontoza jest chorobą wyleczalną?

Rozmowa z dr n.med. Witoldem Jurczyńskim

 

 

  • Czy parodontoza jest chorobą wyleczalną? Czy lekarz może tylko zlikwidować jej objawy, a nie przyczynę?

Jeśli choroba posunęła się tak daleko, ze pacjent utracił już większą ilość tkanek przyzębia a nawet zębów to nie ma szans na całkowite wyzdrowienie. Jednak w przeważającej ilości przypadków parodontoza jest chorobą całkowicie wyleczalną. Lekarz faktycznie usuwa jej objawy, podstawowy objaw to krwawienie z dziąseł, ale po to, aby choroba się nie pogłębiła, jednak przed jej nawrotami pacjent musi się chronić sam. My możemy mu tylko w tym pomóc.

 

 

  • W jaki sposób?

 Ponieważ przyczyną parodontozy jest infekcja wywołana przez osadzanie się na zębach i dziąsłach płytki nazębnej – bakteryjnej, pacjent musi zadbać o samodzielne jej usuwanie. Stomatolog lub higienistka poradzą mu jak to robić, jednak nawyki higieniczne trzeba wyrobić sobie samemu.

 

 

  • A te nawyki polegają na ….

 Regularnym szczotkowaniu zębów i czyszczeniu przestrzeni między nimi nitką dentystyczną lub specjalnymi szczoteczkami międzyzębowymi. Zalecamy też płukanki i pasty z zawartością bakteriobójczej chloroheksydyny.

Nawet kilkudniowe zaniedbanie higieny jamy ustnej może sprawić, że złogi staną się zbyt grube do samodzielnego ich usunięcia.

 

 

  • Co wtedy?

 Powstały wówczas kamień nazębny usunie stomatolog lub higienistka stosując zabieg zwany skalingiem. Niezależnie od tego czy jesteśmy w stanie wyczuć językiem warstwę kamienia, czy wydaje się nam, że wszystko jest w porządku, to wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się co najmniej co 6 miesięcy. Czasami bowiem choroba w fazie początkowej może przebiegać bez wyraźnie zauważalnych objawów. Na przykład palenie papierosów powoduje brak występowania podstawowego objawu – krwawienia z dziąseł, mimo występującej choroby.

 

Stomatolog sprawdzi czy nie powstały tzw. kieszonki między dziąsłem a zębami i określi czy zabieg skalingu powinien być wykonywany częściej. Zabiegi te pozwolą pacjentowi uniknąć interwencji chirurgicznej. Bo dziś stomatolodzy coraz niechętnej uciekają się do operacji, większy nacisk kładąc na profilaktykę.

 

Niestety ani szczegółowe instruktaże dotyczące higieny jamy ustnej, ani operacja, czy choćby najdłuższa rehabilitacja nie przyniosą żadnego efektu, jeśli pacjenci nie będą chcieli współpracować z lekarzem a przede wszystkim z profesjonalną higienistką i nie zrozumieją, że większość z nich parodontozy może uniknąć.

 

Dr n. med. Witold Jurczyński, specjalista periodontolog, Konsultant Wojewódzki ds. periodontologii w Krakowie, jest również konsultantem w DENTOnet.pl

Źródło: dentonet.pl
Podziel się z innymi:
HSE spend on agency
Stephen Fahey: Clima
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »