Człowiek Roku Europy

Na specjalnej gali, która odbędzie się 18 czerwca tego roku w Dublinie, Enda Kenny uhonorowany zostanie tytułem Irlandzkiego Człowieka Roku Europy.

 

Były premier został wybrany europejskim człowiekiem roku za wkład, jaki wniósł w rozwój kraju, a także za przeprowadzenie Irlandii przez jeden z najgorszych dla niej okresów. Tu przypomina się zasługi Kenny’ego, chociaż niedoceniane w kraju, na rzecz wyprowadzenia wyspy z recesji, a i wprowadzenie w życie twardego stanowiska w sprawie Brexitu, a to wysoko postawiło Irlandię w procesie negocjacyjnym pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Przypomina się też, że Enda Kenny jest jednym z najdłużej zasiadających w parlamencie posłem, a pierwszy raz do Dáil wybrany został w 1975 roku.

 

Noelle O’Connell z European Movement Ireland stwierdziła, że już samo wyprowadzenie kraju z potężnego kryzysu, który swój początek ma w 2008 roku, czyni Kenny’ego godnym odbiorcą nagrody.

Noelle O’Connell:

Enda Kenny został zgłoszony do European of the Year Awardee za jego wybitny wkład w promowanie i rozwijanie Irlandii w Europie w najbardziej wymagających okolicznościach w naszej historii.

Był to okres referendum w sprawie Brexitu oraz przewodnictwa w Radzie Europejskiej. Dodatkowo nagroda przyznana zostaje za wkład w rozwój i promocję stosunków Irlandii z Unią Europejską.

 

Urodzony 24 kwietnia 1951 roku Enda Kenny był liderem ugrupowania Fine Gael od 2002 do 2017 roku, a premierem rządu od 2011 do 2017 r. Następcą Kenny’ego zarówno na fotelu szefa partii, jak i rządu został Leo Varadkar.

Bogdan Feręc

Źr: European Movement Ireland

Podziel się z innymi
Guinness, jako atrak
UWAGA! Wirus na Face
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »