Chińska odpowiedź uderza w gospodarkę USA

Donald Trump doczekał się prawdziwej riposty w sprawie swoich „sankcji” handlowych, które uderzają przede wszystkim w Chiny, ale i inne kraje współpracujące z USA.

 

Unia Europejska, Kanada i Meksyk zapowiadają dopiero podjęcie kroków odwetowych za wprowadzenie ceł na niektóre towary, natomiast chińska potęga gospodarcza, nie czeka na rozwój wypadków oraz dalsze dziwaczne decyzje Donalda Trumpa, ostrzegając go, iż nie będzie czekała z założonymi rękoma na dalsze kroki administracji USA.

Chińska Agencja Informacyjna Xinhua opublikowała informację tamtejszego rządu, a w tej znalazło się wspólne oświadczenie premiera Chin Li Keqianga i ministra handlu zagranicznego Zhong Shana, którzy stwierdzili, iż „wyniki wcześniejszych rozmów handlowych zostaną unieważnione, jeśli USA pójdą naprzód z nakładaniem ceł na chińskie towary”.

 

Xinhua mówi również, że Chiny chcą realizacji wcześniejszych umów handlowych z USA, a negocjacje w tych sprawach zostały już zakończone, dokumenty podpisane, więc obowiązują.

Unieważnione zostaną także wszystkie umowy gospodarcze wynegocjowane przez strony”, dodaje Agencja Xinhua, jeżeli prezydent Trump, nadal będzie godził w chiński rynek.

 

Opinia: Jeżeli Donald Trump nie zareaguje na tę ostrą odpowiedź Chin, gospodarki mogą stracić miliardy dolarów, a to z całą pewnością wpłynie na stosunki polityczne pomiędzy oboma krajami, a i wpłynie na utworzenie nowych koalicji handlowych.

W takim przypadku nie jest wykluczone, że USA doczekają się wyalienowania ze światowego handlu, a przy takim rozwoju sytuacji, stracą na swoim znaczeniu gospodarczym.

Na działaniach amerykańskiej administracji, zyskać może obecnie jeden kraj, a ten pomijany był dotychczas w oficjalnych kontaktach handlowych. Państwem, które wróci do łask importerów i eksporterów np. z Europy, stać się może oczywiście Rosja.

W tej kwestii mamy tylko jeden problem, czyli sankcje handlowe, jakie nałożyła na Federację Rosyjską Unia Europejska, ale pod naciskiem lobby przemysłowego, w każdym momencie może najpierw złagodzić zakaz handlu z Rosją, a następnie powrócić do głębokiej współpracy gospodarczej z Putinem.

Czasami odnoszę wrażenie, iż sytuacja gospodarcza na świecie, a mówiąc precyzyjnie decyzje gospodarcze Trumpa, podejmowane są w porozumieniu z Władimirem Władimirowiczem, z którym nawiasem mówiąc, Donald Donaldowicz zna się doskonale, a i dobrze się z nim do pewnego czasu dogadywał.

Bogdan Feręc

Źr: Xinhua

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
FG spends €4bn on
„Spisek polityczny
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »