Ceny rosną, ale Irlandia rozwija się nadal

Wg Komisji Europejskiej na najszybszy w Europie rozwój Irlandii nie wpływają rosnące ceny i wyspa zachowa duże tempo rozwoju.

 

Najszybciej w ciągu roku wzrosły ceny energii, benzyn i oleju napędowego, ale też niektórych artykułów spożywczych, w tym masła, mąki i ryb. Najbardziej jednak podniosły się ceny oleju opałowego, który w okresie ostatnich 12 miesięcy zdrożał o 29,4%, czyli za 1000 litrów zapłacimy już 712 €, a nie np. 550 €.

Średnia cena nośników energii wzrosła natomiast o 9,2%, a najwyższe z nich osiągnęły poziom 12%. W tym przypadku rachunki za energię będą więc wyższe od ubiegłorocznych o 80 €. Paliwa pędne także drożały i w porównaniu do tych sprzed 12 miesięcy były wyższe o 9,7% (benzyna) i 12,2% (olej napędowy).

Obniżyły się natomiast koszty ubezpieczeń komunikacyjnych i było to jakoby 11,5% w skali jednego roku.

 

Niezależnie od podnoszących się cen, Irlandia ma ponownie być najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE, a jej PKB w tym roku wyniesie 5,6%, co znacznie przewyższy poziom unijny, który wynosi 2,1%.

Tegoroczna inflacja w kraju wynieść ma 1% i 1,3% w przyszłym roku, i jest to poniżej unijnych prognoz, a te mówiły, że inflacja w Irlandii osiągnie poziom ok. 1,7%.

 

Uśrednione irlandzkie ceny ogółem, były wyższe od tych z czerwca 2017 roku o 0,4%, mówi Central Statistics Office, dodając, że pomimo zmniejszenia się tempa wzrostu cen na rynku najmu mieszkań, koszty wynajęcia domu w czerwcu były wyższe o 6,1%.

Bogdan Feręc

Źr: KE/CSO

Podziel się z innymi:
Piloci Ryanair ogło
Bez wody w dzień
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »