Budowlani na wagę złota

Prawie 10 lat po upadku branży budowlanej w Irlandii, sektor odrodził się w wielkim stylu, ale od ponad roku uskarża się na braki kadrowe.

 

Wg przedstawicieli branży budowlanej brakuje fachowców, ale też robotników niewykwalifikowanych oraz uczniów, którzy w przyszłości zastąpią obecnych pracowników. Teraz, co potwierdzają również dane CSO oraz Social Welfare, budownictwo jest jedną z branż, która ma największy wskaźnik braków w zapełnieniu stanowisk, co prowadzi do opóźnień na budowach.

Brakuje więc dźwigowych, spawaczy, elektryków, hydraulików, specjalistów sieci gazowych i co najważniejsze szkoły budowlane nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy będą mogły w najbliższym czasie dostosować się do potrzeb sektora i wykształcić większą ilość specjalistów budowlanych.

 

Największe braki pracownicze występują teraz w firmach działających w Dublinie, Cork i Limerick, jednak i w innych większych miastach sytuacja również nie wygląda różowo, bo i przedsiębiorcy z Galway, Waterford oraz Wexford apelują o pracowników i co ważne uczniów, których wykształcą w zawodach budowlanych.

 

W sektorze brakuje też wysoko wykształconej kadry, w tym inżynierów, architektów, mierniczych i menadżerów, czego z kolei dowiemy się z portalu rekrutującego pracowników IrishJobs.ie. Witryna dodaje, iż na ich ogłoszenia odpowiada bardzo mała ilość absolwentów szkół budowlanych, więc niemożliwe staje się szybkie znalezienie pracowników, nawet bez dużego doświadczania dla branży.

 

Kolejnymi sektorami, które obecnie cierpią z powodu braku pracowników, są usługi bankowe i finansowe, księgowość, IT, branża inżynieryjna, narzędziowa oraz technologiczna. (BF)

Zdj: pixabay.com/en/construction-site/CC0

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Ryanair ostrzega prz
Mniej fotoradarów n
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »