Brytyjczycy dobijają irlandzką giełdę

Globalna gospodarka jak widać istnieje, a i reaguje w sposób odpowiedni, bo problemy jednego kraju, mają wpływ na inne, które z nią współpracują.

 

Tak dzieje się właśnie teraz kiedy kłótnie w Westminsterze, a dotyczą przyjęcia lub odrzucenia umowy wyjściowej, powodują głębokie zawirowania na wszystkich giełdach papierów wartościowych. Tylko do wczorajszego wieczora, a stało się to w zaledwie 9 godzin, irlandzka giełda straciła około 2,5 mld €, jakie się tam znajdowały.

Znaczne spadki wartości swoich papierów notowały wczoraj takie firmy jak Heavyweight CRH, Ryanair, Aryzta, Kingspan, ale też Bank of Ireland i ubezpieczyciel FBD.

 

Jak przekonują specjaliści od zagadnień giełdowych, nie tylko Brexit ma wpływ na dramatyczną niestabilność giełd, bo nałożyły się na to także inne czynniki, a do tych zaliczono m.in. aresztowanie jednego z chińskich szefów firmy z branży technologicznej, a jest to córka założyciela Huawei, którą zatrzymano w Kanadzie i będzie poddana ekstradycji do USA. To ponownie wywołało napięcia na linii Waszyngton – Pekin, więc i giełdy zaczęły reagować paniką.

 

Irlandzki kryzys na parkiecie to nie przypadek jednego dnia, bo już dwa dni wcześniej rozpoczęły się zjazdy, a te nie są spowodowane niczym innym, jak właśnie Brexitem. We wtorek z irlandzkiej giełdy zniknęło 2 mld €, ale mówiono wtedy, że to niewielkie potknięcie.

Jak zwykle analitycy chcieli uspokoić rynek, bo przecież kanadyjskie władze miały już plan zatrzymania przedstawicielki Huawei, a i doskonale wiedziały, iż ta przebywać będzie w Kanadzie. Ten fakt szeroko komentowały tamtejsze media, czyli aresztowanie było wyłącznie kwestią czasu. Podobnie było z Wielką Brytanią, gdzie kwestia Brexitu omawiana jest od kilku dni, więc spodziewano się niższych notowań, ale nie gremialnej ucieczki inwestorów.

 

Indeks ISEQ w swoich ocenach ostatnich kilku dni na irlandzkim parkiecie przypomina, że podobną sytuację mieliśmy w listopadzie tego roku, kiedy to zniknęło 3,3 mld €, a wpływ na zachowanie giełdowych graczy miał oczywiście Brexit i problemy z negocjacjami w tej sprawie.

Irlandzki Indeks ISEQ jest obecnie niższy o 15% w porównaniu do notowań z początku roku, a o 11% niższy w stosunku do notowań z tego samego okresu w roku ubiegłym.

 

Niemało stracił też FTSE 100 w UK, gdzie zanotowano spadek o 3,1%, a i niemiecki DAX stracił 3,5%. Francuski CAC 40 pozbył się w jeden dzień 3,3% wartości swoich akcji, natomiast Hang Seng w Hongkongu spadł o 2,5%.

Najmniej straciły japoński Nikkei 225 1,9%, ASX 200 z Australii 0,2%, KOSPI z Korei Południowej 1,6%. To nie wszystko, bo traciły również giełdy w krajach położonych daleko od naszej wyspy i straty, notowano także na Tajwanie i całym rejonie Azji i Pacyfiku.

Bogdan Feręc

Źr: ISEQ/Reuters

Znajdź nas:

Unijni pozostaną w
Wyciszanie emocji
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn