Bojownicy z Irlandii

Irlandzki wywiad potwierdza informację, iż na terenie Irlandii przebywa niewielka ilość osób, które sympatyzują z terrorystami i tzw. Państwem Islamskim.

 

Wszyscy są jednak pod ścisłym nadzorem służb bezpieczeństwa, które kontrolują szeroki aspekt działalności podejrzanych. Garda potwierdziła również, iż do Iraku i Syrii wyjechało około 30 obywateli irlandzkich, a jak się podejrzewa, aby walczyć z bojownikami ISIS.

Niektóre z tych osób, dodaje wysoki oficer wywiadu, zginęły podczas walk lub ich miejsce pobytu nie jest obecnie znane, a część przeniosła się w rejony innych konfliktów zbrojnych.

 

Informacje podane zostały na konferencji Interpolu w Dublinie, gdzie komisarz Michael O’Sullivan powiedział, że problemem nie będą powracający z wojny, a rodziny i dzieci, przyjeżdżające ze stref objętych działaniami zbrojnymi. Trauma tych ludzi jest tak duża, iż mogą mieć problemy z przystosowaniem się do nowych warunków, dodał O’Sullivan.

 

Sekretarz Generalny Interpolu Jurgen Stock w swoim wystąpieniu powiedział, że międzynarodowe zagrożenie terrorystyczne jest teraz bardziej złożone niż kiedykolwiek wcześniej i w związku z tą sytuacją, należy podejmować odpowiednie kroki, aby bezpieczeństwo krajów przyjmujących uchodźców było pełne.

 

Uważa się, iż cofająca się armia ISIS, okupuje teraz około 10% z zajmowanego do niedawna terytorium, a w jej szeregach walczy do 40.000 bojowników z ponad 100 krajów.

Ich działania stają się też z każdym tygodniem bardziej nieprzewidywalne i jednocześnie brutalne, a sami dżyhadyści są lepiej wyszkoleni.

 

Na dublińskiej konferencji Interpolu padły też przykre dla Irlandii słowa, ponieważ wyspa uważana jest za słabe ogniwo w łańcuchu bezpieczeństwa. Mówiono jednocześnie, że irlandzki wkład w budowanie bezpieczeństwa europejskiego jest duży, ale należy zwiększyć efektywność działań irlandzkich służb bezpieczeństwa.

 

Irlandzka policja ujawniła informację o przesłankach, jakim się kieruje podczas określania stopnia zagrożenia terrorystycznego w kraju, a te niepokoją, gdyż za możliwy uważa się atak tzw. samotnego wilka, a zabezpieczyć się przed nim właściwie nie sposób.

W tej sytuacji An Garda Siochána prowadzi ścisłą współpracę ze środowiskami muzułmańskimi w Irlandii, co może zminimalizować poziom zagrożenia. Aktualnie siły bezpieczeństwa mówią, iż stopień zagrożenia atakiem terrorystycznym jest umiarkowany, chociaż istnieją dowody na współpracę grup terrorystycznych z tutejszymi przestępcami. Mówi się również o finansowaniu terrorystów przez kartele narkotykowe oraz inne gangi, a z taką działalnością łączy się między innymi ataki z Paryża i Londynu.

 

Komisarz Michael O’Sullivan uznał, iż poziom gotowości Gardy do działania w przypadku ataku jest zadowalający, a wniosek wysnuł na postawie dotychczasowych ćwiczeń, które prowadziły służby bezpieczeństwa i ratunkowe kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Interpol Conference

Podziel się z innymi
Wyznaczono miejsce p
Irlandia eksportuje
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify Twitter Consumer Key and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Twitter Login to work

Specify LinkedIn Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for LinkedIn Login to work

Specify GooglePlus Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for GooglePlus Login to work

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »