Biznes zadowolony z rządu

Najnowsze badanie zadowolenia przedsiębiorców pokazało, że najbardziej z pracy rządu zadowoleni są mali i średni przedsiębiorcy.

 

W porównaniu do roku ubiegłego znacznie wzrosło zadowolenie małych i średnich przedsiębiorców z działań irlandzkiego gabinetu, a wszystko przez przyznane im ulgi oraz granty, o jakie mogą starać się przedstawiciele small business.

Irish Small and Medium Enterprises Association (ISME), które opublikowało dane, mówi, że to już piąta z rzędu poprawa w ocenie zadowolenia z prac rządu, ale mówi się również, iż rosną obawy małych przedsiębiorców w zakresie rosnących kosztów prowadzenia działalności, ale i malejącej konkurencyjności.

 

W badaniu wzięło udział 844 przedsiębiorców, z których 52% zatrudnia poniżej 10 osób, 40% zatrudnia od 11 do 49 osób, a 8% od 50 do 250 osób. Z tego 30% pochodzi z Dublina, 59% z kraju, a 11% prowadzi swoje biznesy w kilku miejscach Irlandii.

 

Ocena działań rządu wzrosła w ostatnich trzech miesiącach o 3%, co nie jest specjalnie imponującym wynikiem, jednak utrzymaniem pozytywnego trendu wzrostowego, o czym przypomina ISME. Mali i średni przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w badaniu, dodali, że gospodarka Irlandii jest obecnie w swojej szczytowej fazie rozwoju, co oczywiście widać bardzo dokładnie, szczególnie jeżeli przyjrzymy się poziomowi zatrudnienia.

Small business mówi też, że zaczyna brakować mu rąk do pracy, a znalezienie odpowiednich pracowników, zajmuje obecnie bardzo dużo czasu.

 

Właściciele niewielkich firm nadal borykają się, co mówią z żalem, z problemem dostępu do usług bankowych i finansowych, a znalezienie dofinansowania swojego biznesu, w niektórych przypadkach graniczy z cudem. To z kolei kłóci się z przyjętym przez rząd zobowiązaniem, iż będzie wspomagał małe i średnie przedsiębiorstwa, aby i one mogły realizować swoje projekty.

Twierdzenia rządzących to jedno, a badanie drugie i 24% respondentów ISME powiedziało, że odmówiono im kredytu bankowego lub finansowej pomocy państwa.

Mali biznesmeni skrytykowali też system odsetek od kredytów, a oprocentowanie pożyczek, jak mówią, jest wyższe niż średnia w całej Unii Europejskiej.

 

Pomimo tych krytycznych słów, mówi się jednak, iż rząd stworzył odpowiednie warunki dla rozwoju biznesu w Irlandii, a także stara się znaleźć nowe, zagraniczne rynki zbytu, co przekłada się także na rozwój lokalnego biznesu.

Bogdan Feręc

Źr: ISME

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »