Biznes w Europie – jak to działa

Od 1 maja 2004 roku, a polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z tych samych praw i podlegają tym samym obowiązkom, co właściciele firm z pozostałych krajów Unii Europejskiej. Dzięki tzw. zasadzie czterech swobód w UE (swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób) polskie firmy mogą obracać towarami, a także świadczyć usługi w innych krajach członkowskich i delegować tam pracowników.

Jeżeli szukasz informacji o warunkach zakładania prowadzenia działalności w konkretnym kraju UE, skorzystaj z udostępnionej przez nas wyszukiwarki.

Możesz również skorzystać z pomocy Pojedynczych Punktów Kontaktowych działających w poszczególnych krajach członkowskich.

Transgraniczne świadczenie usług

Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie są warunki tymczasowego transgranicznego świadczenia usług, zapoznaj się z działem Czasowe transgraniczne świadczenie usług.

Uznawanie kwalifikacji zawodowych w Europie

Jeżeli potrzebujesz informacji, w jaki sposób uzyskać w państwie przyjmującym uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych w innym państwie, zapoznaj się z informacjami dostępnymi w dziale Uznawanie kwalifikacji zawodowych.

Ubezpieczenia

Prowadzisz działalność gospodarczą za granicą w UE, EOG lub Szwajcarii? Sprawdź, gdzie jesteś ubezpieczony. Skorzystaj z poradnika ZUS.

Enterprise Europe Network

Wsparcie w poszukiwaniu partnerów biznesowych, działania informacyjne, doradcze i szkoleniowe w zakresie prowadzenia i finansowania działalności gospodarczej na rynkach Unii Europejskiej zapewniają eksperci sieci Enterprise Europe Network (EEN). Jest to największa na świecie sieć wspierająca małe i średnie przedsiębiorstwa w internacjonalizacji. EEN to ponad 600 biur w ponad 60 krajach całego świata, w tym 30 ośrodków w Polsce świadczących bezpłatne usługi dla Twojej firmy.

Portal Twoja Europa

Dodatkowym, cennym źródłem informacji na temat m.in. prowadzenia biznesu i świadczenia usług, będzie także prowadzony przez Komisję Europejską portal Twoja Europa. Zawiera on praktyczne informacje dla obywateli i przedsiębiorstw na temat ich praw i szans w UE. Portal koncentruje się na rzeczywistych sytuacjach transgranicznych dotyczących przykładowo obywateli europejskich chcących pracować lub studiować w innym państwie UE lub przedsiębiorstw europejskich zamierzających przenieść się do innego kraju UE lub otworzyć nowy oddział w innym kraju UE.

Dodatkowe informacje

Jeśli jesteś zaintersowany prowadzeniem biznesu w krajach, które nie są członkami UE/EEG zajrzyj na Portal Promocji Eksportu.

Poznaj również ofertę wsparcia ekspansji zagranicznej Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pamiętaj, że:

  • jeżeli sprowadzasz towary z innych państw UE to nie jest to import tylko wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Więcej dowiesz się w poradniku Sprowadzam towary z innych państw UE,
  • jeżeli dostarczasz towary do innych państw UE to nie jest to eksport tylko wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT). Więcej dowiesz się w poradniku Dostarczam towary do innych państw UE.

biznes.gov.pl

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Premier Mateusz Mora
Ludzie, którzy wysu
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »