Biznes: Szukam finansowania

Chcesz zakupić nowe maszyny do zakładu? Starasz się o pozwolenie na budowę? Prowadzenie Twojej firmy na każdym etapie jej rozwoju będzie wymagać kapitału. Możesz skorzystać ze środków własnych, pamiętaj jednak, że na masz możliwość pozyskania finansów z innych źródeł, na każdym etapie działalności.

Finanse na start

Jeśli rozpoczynasz działalność, możesz skorzystać z dofinansowania ze środków UE albo innych funduszy, przeznaczonych dla nowych firm. Dowiedz się więcej na temat środków na rozpoczęcie działalności w dziale Finanse na start.

Finanse na działalność i rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy, zwiększać się będzie także Twoje zapotrzebowanie na kapitał. Będziesz go potrzebował zarówno na pokrycie bieżących zobowiązań np. wobec dostawców, jak również zobowiązań długoterminowych z tytułu zakupu samochodów, nowych budynków, czy innych inwestycji w rozwój Twojej działalności. Kredyty bankowe (dowiedz się więcej na temat kredytów dla przedsiębiorców) czy coraz bardziej popularny leasing (przeczytaj więcej na temat leasingu), pozwolą Ci rozwijać firmę bez konieczności posiadania dużych zasobów finansowych. Nie każda firma może liczyć na korzystny kredyt w banku – tutaj dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla mniejszych podmiotów, mogą być m.in. fundusze pożyczkowe (dowiedz się wiecej na temat funduszy pożyczkowych i poręczeniowych).

Pamiętaj też o możliwości pozyskania środków na rozwój z funduszy UE. Poznaj możliwości finansowania rozwoju działalności z pomocą funduszy UE w ramach Programów Operacyjnych.

Finansowanie działalności innowacyjnej

Masz oryginalny pomysł na firmę zajmującą się np. nowoczesnymi technologiami? Na rynku jest coraz więcej możliwości finansowania innowacyjnych firm. Dla tych, które dopiero zaczynają działalność atrakcyjne mogą być programy finansowania startupów (dowiedz się więcej o finansowaniu startupów) albo np. crowdfunding (zobacz na czym polega i jak rozliczać crowdfunding).

Dofinansowanie na prowadzenie prac badawczych i rozwojowych, infrastrukturę do badań i wdrażanie innowacji możesz także uzyskać z funduszy UE – z Programu Inteligentny Rozwój, Programu Polska Wschodnia oraz z programu regionalnego w Twoim województwie. Aktualne konkursy dla firm na badania i rozwój znajdziesz na Portalu Funduszy Europejskich Wyszukiwarce Dotacji.

Zajrzyj także na stronę Polskiego Funduszu Rozwoju i sprawdź ofertę dla firm innowacyjnych.

Zarządzanie płynnością

Działając na rynku będziesz zaciągał zobowiązania finansowe m.in. wobec swoich kontrahentów i instytucji finansowych. Z kolei inne podmioty będą mieć zobowiązania wobec Twojej firmy. Zapewnienie płynności finansowej, czyli zdolności do wywiązywania się ze swoich zobowiązań związanych np. z wypłatą wynagrodzeń czy zapłatą za towary i usługi jest podstawą sprawnego i prawidłowego funkcjonowania firmy. Złe zarządzanie finansami w skrajnych przypadkach naraża firmę na ryzyko bankructwa, a w najlepszym przypadku może podważyć Twoją wiarygodność wobec pracowników, partnerów handlowych, czy instytucji finansowych, z którymi współpracujesz. Oprócz dbania o płynność, przestrzegania terminów zapłaty i egzekwowania ich od Twoich klientów możesz skorzystać z innych mechanizmów wspierających zarządzenie płynnością Twojej firmy. Kredyt kupiecki u dostawcy pozwoli Ci np. odroczyć termin zapłaty za towar.  Kredyt obrotowy albo kredyt na rachunku bieżącym ułatwią finansowanie bieżącej działalności firmy. Z kolei takie instrumenty jak faktoring i forfaiting pozwolą szybciej odzyskać należności od kontrahentów za produkty i usługi. Publikacja Zarządzanie płynnością finansową pozwoli Ci zaznajomić się z podstawowymi metodami i narzędziami zapewnienia płynności Twojej firmy.

biznes.gov.pl

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Szef MSZ weźmie udz
Grzegorz Długi: Za
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »