Bezrobocie w Irlandii 4,7%

Central Statistics Office informuje o ponownym spadku stopy bezrobocia w Irlandii, które miało miejsce w maju.

 

W maju wskaźniki nareszcie drgnęły, co z całą pewnością ucieszy gabinet Leo Varadkara, a ten w kwietniu nie był zadowolony z nikłego spadku ilości bezrobotnych, który wyniósł kilkadziesiąt osób i wyrażony został promilami.

Trochę inaczej sprawa wyglądała w maju i większa ilość przedsiębiorców zdecydowała się zatrudnić dodatkowych pracowników.

 

Ogółem w maju 2018 stopa bezrobocia obniżyła się o 0,1% i z 5,9% spadła do 5,8% i jest to najniższy wynik od 10 lat, kiedy w maju 2008 roku bezrobocie wynosiło 6%. W maju ubiegłego roku bezrobocie w kraju oszacowano na 6,6%, a w 2012 roku 16%, przypomina CSO.

 

Co istotne, rząd założył sobie cel, który do końca 2019 roku obniżyć miał stopę bezrobocia w kraju do poziomu około 5%, jednak doradcy rządowi twierdzą, iż cel powinien być skorygowany, bo kraj zbliży się  do takiego wyniku już w tym roku. Analitycy są również zdania, że przyszły rok będzie tak samo dobry pod tym względem i można obecnie mówić o bezrobociu na poziomie 4,7, a nawet 4,5 procent w końcówce 2019 roku.

 

W ostatnim dniu maja w Irlandii było 139.000 osób bezrobotnych, gdy jeszcze w kwietniu liczby mówiły o 140.800 osobach.

Majowa stopa bezrobocia wśród mężczyzn wynosiła 6,1%, natomiast w przypadku kobiet 5,5%. W porównaniu do roku ubiegłego, gdzie bezrobocie mężczyzn określono na poziomie 7,3% a kobiet 5,8%.

 

Spadło również bezrobocie wśród osób młodych i w maju 11,9% osób do 24 roku życia pozostawało bez pracy, w porównaniu do kwietnia, kiedy 12% młodych nie miało zatrudnienia.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Irlandzki rząd dofi
Aborcja to holokaust
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »