Będzie jaśniej i taniej

W całym kraju jest 480.000 latarni ulicznych, a wiele z nich ma już ponad 40 lat, więc i nadają się tylko do wymiany.

 

Co jeszcze gorsze, większość ulicznego oświetlenia nie spełnia żadnych wymogów energooszczędności, więc minister komunikacji, działań na rzecz klimatu i środowiska Denis Naughten zaproponował, aby albo je wymienić, albo wymienić w nich żarówki na energooszczędne.

Jak przedstawia swój pomysł minister, obecny coroczny koszt oświetlenia irlandzkich ulic wynosi około 56 mln €, a ten można obniżyć, stosując żarówki, które dając więcej światła, pobierają znacznie mniej energii.

Oświetlenie uliczne, dodał minister Naughten pochłania corocznie połowę pieniędzy z budżetów władz miast, więc należy zmienić system oświetlenia ulic, aby po pierwsze zmniejszyć koszty, a i obniżyć zużycie energii, co przyczyni się do ochrony środowiska i produkowania mniejszej ilości gazów cieplarnianych.

Denis Naughten rekomendował gabinetowi przyjęcie planu modernizacji oświetlenia ulicznego, a zakłada się, że będzie to trwać około 3 do 5 lat.

 

W tym roku na modernizację ulicznych lamp przeznaczono w budżecie 9 mln €, jednak to kropla w morzu potrzeb, bo cały program będzie znacznie droższy, ale w efekcie da znaczne oszczędności.

Ocenia się, iż wymiana 40-letnich latarni, a i wszystkich żarówek oświetlenia ulicznego, da już w pierwszym roku po zakończeniu prac duże oszczędności, a koszty spadną o połowę i wyniosą wtedy ok. 25 mln €.

 

Minister Naughten łącznie z propozycją wymiany oświetlenia ulicznego zaproponował program modernizacji energetycznej sektora publicznego i na ten cel przeznaczył 750 mln €. W tej części programu Ministerstwa Środowiska zakłada się zmianę oświetlenia w urzędach, szkołach szpitalach i budynkach rządowych, a i modernizację izolacji cieplnej, co także zmniejszy ich energochłonność.

Minister poinformował, iż takie prace przeprowadzone zostały już w 10 szkołach, gdzie na zasadzie pilotażu, zmieniono oświetlenie i system docieplenia budynków. Okazało się wtedy, że koszty zapewnienia placówkom energii, spadły od 40 do 60 procent, więc sporo w rocznym budżecie szkół.

Bogdan Feręc

Źr: Ministerstwo Środowiska/Gov.ie

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Więźniowie z komó
UBEZPIECZENIE JAK UB
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »