Będą błędy aborcyjne

Prawo o aborcji nie weszło jeszcze w życie, a lekarze GP, którzy stanąć mają na pierwszej linii frontu aborcyjnego, już mówią o możliwych błędach badań ultrasonograficznych.

 

Lekarze pierwszego kontaktu stwierdzili, że maszyny używanie do badań USG, muszą być niezawodne, czytaj nowoczesne, gdyż w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko błędów, podobnych, jak w przypadku badań szyjki macicy, które przyczyniły się do rozwoju chorób nowotworowych.

Takiego zdania jest m.in. dr John O’Brien, prezes Irish College of General Practitioners (ICGP), który dodaje, że sprzęt używany do tej pory, jest zbyt niedoskonały, aby dać 100-procentową pewność podczas badania.

 

Z tego natomiast wynika, że gdyby nie wynik referendum aborcyjnego, lekarze nadal prowadziliby badania USG zdezelowanym, a przynajmniej nie najlepszym sprzętem i nikt o tym by nie usłyszał. Sprzęt do badań USG powinien zostać wymieniony jeszcze przed wprowadzeniem prawa aborcyjnego, kontynuował dr O’Brien, co pozwoli na odpowiednie przygotowanie dokumentacji medycznej, a ta nie będzie obarczona podejrzeniem błędu.

Ultrasonografy do badań ciążowych powinny być również obsługiwane przez specjalnie przeszkolony personel, a tego także w Irlandii brakuje, co spowodowane jest przepisami, a te nie regulują szczegółowo zasad badania USG.

 

Lekarze powinni również przejść kursy, które dokładnie przygotują ich do określania wieku płodu, aby zgodnie z prawem można było usunąć niechcianą ciążę, czyli „zdążyć” przed 12 tygodniem życia płodowego.

Wiąże się to też z pewnymi kosztami dla gabinetów GP, a te wg doktora powinny zatrudnić specjalistów do badań USG, a przynajmniej do odczytywania wyników, jakie pokaże ultrasonograf.

 

Samo zaś wprowadzenie prawa, bez tych właśnie dodatkowych propozycji, może spowodować, szereg problemów, w tym wnioski do sądów, a te dotyczyć będą błędów lekarskich. Takie problemy, mówił dalej prezes O’Brien, mogą odwieść lekarzy od prowadzenia praktyki aborcyjno-konsultacyjnej, co zmniejszy ilość gabinetów, w których panie będą mogły skorzystać z ciążowego badania USG.

 

Swoje obawy doktor John O’Brien przedstawił na spotkaniu z przedstawicielami Irlandzkiego Instytutu Położników i Ginekologów, którzy na podstawie badań przekazanych przez lekarzy GP, wykonywać będą zabiegi aborcyjne.

Bogdan Feręc

Źr: Irish College of General Practitioners

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
MADNESS24 Odcinek 1
Czynsze wzrosną wra
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »