Barnier w Londynie

Główny negocjator z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier spotka się dzisiaj w Londynie z premier Theresą May i swoim odpowiednikiem ze strony brytyjskiej Davidem Davisem.

 

Wizytę określa się jeszcze przed jej rozpoczęciem wydarzeniem istotnym, a poprzedza ona rozpoczynającą się w najbliższych dniach kolejną turę rozmów o przyszłych stosunkach pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.

Wizyta Barniera zbiega się z wieloma ważkimi wydarzeniami w Westminsterze, gdzie lordowie i parowie dyskutować będą nad planami przedstawionymi przez gabinet Theresy May, a dotyczą one przyszłych uregulowań prawnych dotykających spraw handlowych i gospodarczych po 30 marca 2019 roku.

 

Na ten tydzień w Brukseli zaplanowano szereg spotkań w przedstawicielami Wielkiej Brytanii, na których omawiane będą sprawy techniczne Brexitu, co jest zawsze podstawą do rozpoczęcia dalszych rozmów na wyższych szczeblach, a te prowadzą do podjęcia wiążących decyzji, które następnie trafią do oficjalnych dokumentów o współpracy, po formalnym wyjściu Brytyjczyków z UE.

 

Wizyta Barniera poprzedza też środowe i czwartkowe spotkania podkomisji w rządzie Theresy May, a te w całości zajmą się sprawami Brexitowymi, dając podstawy do dalszych negocjacji z Unią Europejską.

Podkomisje zaproponują w tym tygodniu jedną z najważniejszych chyba kwestii związanych z Brexitem, czyli jaki rodzaj porozumienia chciałyby osiągnąć z Unią Europejską i w jakim kierunku mają toczyć się rozmowy gabinetu premier May.

 

Z przecieków wiemy, iż większość podkomisji ma dać zgodę na wprowadzenie w życie okresu przejściowego, ale położą nacisk na uzyskanie dla Wielkiej Brytanii gwarancji o dobrych warunkach współpracy i zachowania części ustaleń o wolnym handlu, co z kolei ma pozwolić na uratowanie brytyjskiej gospodarki przed szokiem, jakiego z całą pewnością dozna, po opuszczeniu wspólnego rynku.

W podkomisjach znajduje się też grupa, która proponuje zastosowanie innych rozwiązań i 30 marca przyszłego roku, całkowite zerwanie stosunków handlowych z Unią Europejską, aby możliwe stało się rozpoczęcie rozmów z poszczególnymi gospodarkami UE.

Na to jednak nie zgadza się sama Theresa May, którą za pomysł dalszej otwartej współpracy z UE skrytykowały mocno fakcje opowiadające się za twardym Brexitem we partii kierowanej przez premier May. (BF)

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Specjalne posiedzeni
Zakulisowe rozmowy
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »